Polski Dziki Zachód. O westernie nad Wisłą

Krzesło, na którym zawieszony jest kapelusz i kabura z rewolwerem.

Dziki Zachód, kowbojki, ukochany koń, rewolwer i kapelusz. To pierwsze skojarzenia z westernem. W kinie amerykańskim ten gatunek cieszył się ogromną popularnością. Do polskich kin niedawno trafił film Magnezja w reżyserii Macieja Bochniaka, który odwołuje się do tej konwencji.

Kino gatunkowe znajduje uznanie wśród widzów na całym świecie. Gatunki filmowe mają swoje definicje, ale w świecie filmu można zaobserwować również tendencję do łączenia różnych elementów gatunkowych. Znane są również przykłady renesansu gatunków, które święciły triumfy wiele lat temu, np. musicalu czy filmu noir.

Western nie jest w polskim kinie gatunkiem, który cieszy się wielką popularnością. Najpopularniejsze w naszym kraju są komedie oraz filmy historyczne. Jednak twórcy filmowi czasem podejmują ryzyko wejścia w nieznane. Czym jest kino gatunkowe oraz czy współcześnie jest nam potrzebna precyzyjna klasyfikacja filmów? O tym rozmawiamy z Miłoszem Stelmachem, filmoznawcą z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz redaktorem naczelnym czasopisma „Ekrany”.

fot. Domena publiczna / Pixabay.

Polski Dziki Zachód. O westernie nad Wisłą – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Natalia Ryba

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera