„Wymykał się wszelkim schematom” – Małgorzata Czyńska o Edwardzie Dwurniku

Był jednym z najbardziej znanych i charakterystycznych współczesnych polskich malarzy. Dwrunik zapisał się w historii nie tylko za sprawą swoich prac, docenianych zarówno w Polsce jak i za granicą, ale także dzięki zadziornemu charakterowi i licznym prowokacjom. O swoim życiu opowiedział dziennikarce, Małgorzacie Czyńskiej.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Edward Dwurnik. Robotnik sztuki” to zapis rozmowy między Czyńską a Dwurnikiem, która trwała ponad sześć miesięcy. Pojawia się zarówno temat dzieciństwa artysty, jego młodości i edukacji, ale także postawy wobec sztuki, środowiska, a także odbiorców.

Dwurnik często szokował przedstawicieli mediów oraz swoich kolegów po fachu, dzieląc się poglądami. Mówił np. że jego zdaniem „artysta powinien być zadowolony z życia, zdrowy i bogaty, a praca ma przynosić apanaże”. Nie ukrywał, że spora część jego prac powstaje z powodów komercyjnych. Choć jego pracownia bywała nazywana „fabryką Dwurnika”, zawsze zapewniał o swojej uczciwości wobec klientów.

Błyskawicznie rozwijająca się sława Dwurnika, miała też drugie oblicze. Stając się ulubieńcem mediów, które czekały na jego prowokacyjne komentarze dotyczące aktualnej sytuacji, coraz rzadziej był pytany o sztukę. W książce pada określenie „artysta – celebryta”.

Wielką inspiracją Dwurnika były prace Nikifora, pod którego ogromnym wpływem pozostawał podczas studiów. Wybrał się wtedy śladami wędrówki najsłynniejszego polskiego prymitywisty. Chciał nauczyć się patrzyć na świat tak jak on, zwracając uwagę, że to co widać na jego obrazach, jest dokładnie tym co widział Nikifor.

O tym co charakteryzowało twórczość Dwurnika rozmawialiśmy przy okazji wystawy jego prac w Łodzi i Toruniu: https://audycjekulturalne.pl/prace-edwarda-dwurnika/

Prace Dwurnika w znakomitej większości dotyczy Polski i Polaków. Patrzył na siebie jako na artystę lokalnego, który nieustannie portretował ludzi wokół siebie. Punktując szarość PRL-u, ludzką słabość i nieudolność, przyznawał jednocześnie, że wszystko to dotyczy także jego samego. Wszystkie cykle którymi zasłynął: Podróże autostopem, Warszawa, Robotnicy i Sportowcy są tak naprawdę opowieścią o Polsce.

O cyklu „Robotnicy” można posłuchać tutaj: https://audycjekulturalne.pl/robotnicy-edwarda-dwurnika/
O książce „Edward Dwurnik. Robotnik sztuki” opowiedziała jej autorka, dziennikarka, pisarka i historyczka sztuki, Małgorzata Czyńska.

Zdjęcia: Wydawnictwo Marginesy, Fundacja Edwarda Dwurnika

Obraz: E. Dwurnik, Stare Miasto, cykl Warszawa, 1993

„Wymykał się wszelkim schematom” – Małgorzata Czyńska o Edwardzie Dwurniku – transkrypcja podcastu

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera