Nieme Nieme. Historia kina niemego na żywo

Z początkami kinematografii nierozłącznie związany jest film niemy. Autorzy projektu „Nieme Nieme” na warsztat wzięli kilka klasycznych tytułów, wzbogacając je o tworzoną na żywo muzykę, prelekcje oraz warsztaty z animacji. W Audycjach Kulturalnych opowiadają o magii kina niemego i roli, jaką odgrywa towarzyszący mu dźwięk.

Transkrypcja podcastu do pobrania po tekstem poniżej.

Kuratorka programowa projektu, Anna Kądziela-Grubman, zwraca uwagę na istotną funkcję dźwięku, który od początku towarzyszył filmom. Zanim możliwe stało się wzbogacenie obrazu o ścieżkę dźwiękową, muzyka była obecna na planie filmowym i podczas pokazów. W projekt „Nieme Nieme” zaangażowani zostali polscy muzycy, którzy zadbali o oprawę dźwiękową pięciu produkcji z początku XX wieku. Filmom towarzyszą poświęcone im prelekcje prowadzone przez filmoznawców i krytyków.

Jeszcze przed wynalezieniem kinematografu, różnorodne techniki umożliwiały animację. Kilka z nich zaprezentowano na warsztatach dla dzieci, o których opowiadają twórcy – Grażyna Rigall i Konrad Kulczyński. Jak to się dzieje, że animacja pozostaje wciąż żywą sztuką, po którą z chęcią sięgają artyści? Zapraszamy do wysłuchania audycji!

Pomysłodawcą i producentem projektu jest Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa. Filmy z muzyką tworzoną na żywo, prelekcje i warsztaty online znajdą Państwo na kanale „Nieme Nieme. Historia kina niemego na żywo”.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Nieme Nieme. Historia kina niemego na żywo – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera