„Arcydramat”, „dzieło wybitnie polskie”, „uniwersalne i wciąż aktualne” – te piękne słowa mogły w tym roku określić tylko jeden utwór: „Wesele” Wyspiańskiego.
Po raz pierwszy w historii Narodowego Czytania aktorzy na żywo przybliżali słuchaczom utwór dramatyczny. Jaka atmosfera panowała 2 września w warszawskim Ogrodzie Saskim, w co ubrana była Panna Młoda oraz dlaczego reżyser Narodowego Czytania – kiedy dowiedziała się o wyborze internautów – chciała uciekać, dowiecie się z naszej relacji!
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
„Wesele”. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań „Wesela”.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą Quo vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach.
Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego odbyło się w Polsce oraz 26 innych krajach na świecie!
Zapraszamy do zapoznania się z naszą relacją z tego ważnego wydarzenia!
Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego – transkrypcja podcastu