Jazzmani, bikiniarze i rockmani, czyli muzyczna potrzeba wolności

Nowa wystawa w krakowskim Muzeum Nowej Huty to opowieść o buncie, który trwał od samego początku PRLu aż do 1989 roku. Wyrażać siebie, wbrew oczekiwaniom „systemu”, chcieli zarówno słuchacze tajnych jazzowych koncertów jak i organizatorzy prywatek czy uczestnicy legendarnych festiwali w Jarocinie.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89” to najnowsza propozycja Muzeum Nowej Huty. Atutem wystawy są oryginalne eksponaty: spawana z kilku części trąbka Andrzeja Wojciechowskiego, nagroda dla zespołu Krzysztofa Komedy, kolekcja radioodbiorników, praca grupy Praffdata czy… skuter Lambretta (własność wspominanego już Komedy) bliźniaczo podobny do tego, którym próbowali poruszać się bohaterowie filmu „Niewinni Czarodzieje” (1960) w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Twórcy wystawy opowiadają o artystach jazzowych, rodzącym się bigbicie, muzyce rockowej i punku, a także o subkulturach, w tym blikiniarzach. Przybliżają też przełomowe wydarzenia: Festiwal Muzyki Jazzowej w Sopocie, festiwale w Jarocinie, jazzowe zaduszki czy V Festiwal Młodzieży i Studentów.

Temu wydarzeniu swój komiks „Festiwal” poświęcił Jacek Świdziński, z którym rozmowy można posłuchać w Audycjach Kulturalnych.

Ekspozycję „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89” można oglądać w Muzeum Nowej Huty aż do lutego 2025 roku. W Audycjach Kulturalnych opowiedział o niej kurator, Zbigniew Semik.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Muzeum Nowej Huty.

Jazzmani, bikiniarze i rockmani, czyli muzyczna potrzeba wolności – transkrypcja podcastu

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera