Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku jako data upamiętnia wydarzeń w Bangladeszu. W 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W audycji poświęconej językowi ojczystemu rozmawiamy z Piotrem Kossakowskim, organizatorem programu społecznego „Mistrz Mowy Polskiej”.

Nasz gość wspomina spotkania z niezwykłymi postaciami polskiej kultury m.in. wspólne podróże z Barbarą Krafftówną i Barbarą Wachowicz. Opowiada anegdoty o Mistrzach Mowy Polskiej, a także wspomina gale, podczas których tym tytułem zostali uhonorowani Artur Andrus, Stefania Grodzieńska i Andrzej Poniedzielski.

Rozmawiamy o Gustawie Holoubku i Jeremim Przyborze oraz o brawurowym występie Jacka Cygana, który porwał szacowną publiczność do wspólnego śpiewania poezji.

Piotr Kossakowski opowiada o interpretacjach polskiej literatury nagranych w ramach projektu „Lektury z Mistrzami” m.in przez: Ignacego Gogolewskiego, Krzysztofa Zanussiego, Annę Seniuk i Andrzeja Seweryna.

W audycji usłyszą Państwo również o filmach przygotowanych w ramach kampanii Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Kampania ta została uhonorowana tytułem Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej 2022 roku. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Zdjęcia z Archiwum programu „Mistrz Mowy Polskiej”, fot. Artur Tkaczyk.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – transkrypcja podcastu

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera