Kulisiewicz. Lapidarne piękno

W Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki trwa wystawa prac Tadeusza Kulisiewicza. Artysta, żyjący w latach 1899-1988, tworzył drzeworyty, suchoryty i rysunki. Portretował zwykłych ludzi, a ważnym źródłem jego twórczych inspiracji była wioska Szlembark.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Naszym gościem jest dyrektor Zachęty i jednocześnie kurator wystawy – dr Janusz Janowski. W rozmowie opowiada o najważniejszych okresach bogatej twórczości Kulisiewicza. Usłyszą Państwo o drzeworytach wykonywanych przed II wojną światową i powojennych podróżach artysty, które inspirowały go do wzbogacania chromatyki swoich prac.

Na wystawie „Kulisiewicz. Lapidarne piękno” można oglądać rysunki, grafiki i szkice Kulisiewicza. Znalazła się tam także obszerna dokumentacja archiwalna, prasa, książki, fotosy teatralne i filmowe oraz filmy dokumentalne. Ekspozycja jest dostępna do 5 marca 2023 roku. Prace pochodzą z prywatnych kolekcji oraz ze zbiorów wielu instytucji kultury, m.in. Narodowego Centrum Kultury, Muzeum Narodowego w Warszawie czy Muzeum Azji i Pacyfiku.

Prace Tadeusza Kulisiewicza dzięki uprzejmości Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.

Zdjęcie główne: Idące w pole — Szlembark, 1939, sangwina, papier, 38 × 48,8 cm, kolekcja Jacka Łozowskiego, fot. Piotr Antonów/archiwum Zachęty

Kulisiewicz. Lapidarne piękno – transkrypcja podcastu

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera