Opakowania słodyczy i kosmetyków, znaki graficzne znanych zakładów, wreszcie – skarbonka PKO. Projekty Karola Śliwki otaczały mieszkańców PRL-u na co dzień. Choć mało kto zdawał sobie sprawę, że stoi za nimi jedna osoba. Dorobek wybitnego grafika prezentuje wystawa „Karol Śliwka. Polskie Projekty Polscy Projektanci”.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Ekspozycja miała swoją premierę w lipcu zeszłego roku w Muzeum Miasta Gdyni. Od lutego do maja gościła w Kielcach, a teraz można ją oglądać w Warszawie. Znajdziecie tam projekty znaków graficznych, opakowań, okładek książek i płyt, znaczków oraz plakatów. Poznacie też ciekawy życiorys Karola Śliwki. Ja na zwiedzanie wybrałam się z mikrofonem, a oprowadzali mnie kuratorzy, Agata Abramowicz, Agnieszka Drączkowska i Patryk Hardziej.
Wystawa jest częścią European Design Festival 2019. Do 16 czerwca możecie ją zwiedzać w Pałacu Kultury i Nauki. 19 czerwca otworzy się po raz kolejny, tym razem w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Przed wernisażem odbędzie się wykład dr Agaty Szydłowskiej – „Czyste znaki. O identyfikacji wizualnej w gospodarce centralnie planowanej”. Gościem finisażu będzie Jens Müller, autor monumentalnej książki „Logo Modernism”.
Karol Śliwka jest jednym z projektantów opisanych w publikacji wydawnictwa 2+3D, „Piękni XX-wieczni”, o której możecie posłuchać tutaj. Opakowania kosmetyków, które zaprojektował, trafiły do „Ilustrowanego elementarza polskiego dizajnu”. Odcinek z rozmową o tej książce znajdziecie tu.
Na zdjęciu kuratorzy wystawy, fot. Ada Zielińska.
Karol Śliwka – współtwórca polskiej codzienności – transkrypcja podcastu