Karol Śliwka – współtwórca polskiej codzienności

karol śliwka

Opakowania słodyczy i kosmetyków, znaki graficzne znanych zakładów, wreszcie – skarbonka PKO. Projekty Karola Śliwki otaczały mieszkańców PRL-u na co dzień. Choć mało kto zdawał sobie sprawę, że stoi za nimi jedna osoba. Dorobek wybitnego grafika prezentuje wystawa „Karol Śliwka. Polskie Projekty Polscy Projektanci”.

Ekspozycja miała swoją premierę w lipcu zeszłego roku w Muzeum Miasta Gdyni. Od lutego do maja gościła w Kielcach, a teraz można ją oglądać w Warszawie. Znajdziecie tam projekty znaków graficznych, opakowań, okładek książek i płyt, znaczków oraz plakatów. Poznacie też ciekawy życiorys Karola Śliwki. Ja na zwiedzanie wybrałam się z mikrofonem, a oprowadzali mnie kuratorzy, Agata Abramowicz, Agnieszka Drączkowska i Patryk Hardziej.

Wystawa jest częścią European Design Festival 2019. Do 16 czerwca możecie ją zwiedzać w Pałacu Kultury i Nauki. 19 czerwca otworzy się po raz kolejny, tym razem w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Przed wernisażem odbędzie się wykład dr Agaty Szydłowskiej – „Czyste znaki. O identyfikacji wizualnej w gospodarce centralnie planowanej”. Gościem finisażu będzie Jens Müller, autor monumentalnej książki „Logo Modernism”.

Karol Śliwka jest jednym z projektantów opisanych w publikacji wydawnictwa 2+3D, „Piękni XX-wieczni”, o której możecie posłuchać tutaj. Opakowania kosmetyków, które zaprojektował, trafiły do „Ilustrowanego elementarza polskiego dizajnu”. Odcinek z rozmową o tej książce znajdziecie tu.

 

Na zdjęciu kuratorzy wystawy, fot. Ada Zielińska.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się do Newslettera