Najwybitniejszy polski malarz historyczny. Autor ponad trzystu obrazów olejnych oraz kilkuset rysunków i szkiców. Twórca narodowej szkoły malarstwa historycznego, który pragnął podtrzymywać poczucie tożsamości narodowej w czasie zaborów. Rok 2023 został ustanowiony przez senat rokiem Jana Matejki.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy z Natalią Sienkiewicz, kuratorką pokazu „Poczet królów polskich” – jednego z trzech narodowych skarbów, którego depozytariuszem jest Muzeum Narodowe we Wrocławiu.
Kuratorka opowiada o inspiracjach Jana Matejki i szczegółowych badaniach, które artysta przeprowadził w trakcie tworzenia dzieła. Natalia Sienkiewicz wyjaśnia, dlaczego do dziś „Poczet Królów Polskich” w powszechnej wyobraźni Polaków jest najważniejszym przedstawieniem wizerunków polskich władców.
Portrety władców kryją w sobie przesłanie, a także opinię artysty o historii Rzeczypospolitej. To zarówno pochwała jak i krytyka polskich królów. Na przykładzie kilku wizerunków kuratorka opisuje symbolikę cyklu 44 rysunków.
„Poczet królów i książąt polskich” to najpopularniejsze dzieło Jana Matejki, reprodukowane w milionach egzemplarzy. Jednak ze względu na swoją kruchość jest niezwykle rzadko pokazywane publiczności.
Wystawa jubileuszowa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu jest więc unikalną możliwością zobaczenia jednego z polskich skarbów kultury.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
Jan Matejko – 185. rocznica urodzin artysty – transkrypcja podcastu