Jan Matejko – 185. rocznica urodzin artysty

Najwybitniejszy polski malarz historyczny. Autor ponad trzystu obrazów olejnych oraz kilkuset rysunków i szkiców. Twórca narodowej szkoły malarstwa historycznego, który pragnął podtrzymywać poczucie tożsamości narodowej w czasie zaborów. Rok 2023 został ustanowiony przez senat rokiem Jana Matejki.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy z Natalią Sienkiewicz, kuratorką pokazu „Poczet królów polskich” – jednego z trzech narodowych skarbów, którego depozytariuszem jest Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

Kuratorka opowiada o inspiracjach Jana Matejki i szczegółowych badaniach, które artysta przeprowadził w trakcie tworzenia dzieła. Natalia Sienkiewicz wyjaśnia, dlaczego do dziś „Poczet Królów Polskich” w powszechnej wyobraźni Polaków jest najważniejszym przedstawieniem wizerunków polskich władców.

Portrety władców kryją w sobie przesłanie, a także opinię artysty o historii Rzeczypospolitej. To zarówno pochwała jak i krytyka polskich królów. Na przykładzie kilku wizerunków kuratorka opisuje symbolikę cyklu 44 rysunków.

„Poczet królów i książąt polskich” to najpopularniejsze dzieło Jana Matejki, reprodukowane w milionach egzemplarzy. Jednak ze względu na swoją kruchość jest niezwykle rzadko pokazywane publiczności.

Wystawa jubileuszowa w Muzeum Narodowym we Wrocławiu jest więc unikalną możliwością zobaczenia jednego z polskich skarbów kultury.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Jan Matejko – 185. rocznica urodzin artysty – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera