Pastorałki Staropolskie

30 grudnia 2022 roku w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbędzie się premiera „Pastorałek Staropolskich” w wykonaniu Polskiej Opery Królewskiej.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Spektakl w reżyserii Jitki Stokalskiej ukazuje dawne zwyczaje wciąż budujące nie tylko polską, ale także europejską tożsamość.

Gościem Audycji Kulturalnych jest Jacek Urbaniak, kompozytor muzyki i autor opracowania muzycznego spektaklu, z którym rozmawiamy o niezwykle bogatej bożonarodzeniowej kulturze muzycznej, o średniowiecznych tekstach i melodiach wykorzystanych w przedstawieniu, a także o najstarszych polskich kolędach i pastorałkach.

Gość audycji opowiada o czterech rodzajach muzyki wykorzystanych w pastorałkach: muzyce ludowej, kolędach, dawnych kompozycjach (znanych i zupełnie anonimowych kompozytorów), a także o muzyce orientalnej, skomponowanej na potrzeby fabuły spektaklu.

Rozmawiamy także o pięknym, ale niezwykle trudnym staropolskim języku, któremu muszą sprostać śpiewacy Polskiej Opery Królewskiej.

Jacek Urbaniak specjalnie dla Audycji Kulturalnych gra na flecie fragmenty utworów ludowych, które będzie można usłyszeć w Pastorałkach Staropolskich!

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Pastorałki Staropolskie – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera