Meble z charakterem, unikatowa porcelana, ciekawe tkaniny i inne przykłady świetnie zaprojektowanych przedmiotów od 15. grudnia prezentuje Galeria Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie.
To prawdziwe święto dla miłośników designu. Po latach oczekiwana Muzeum Narodowe w Warszawie udostępniło zwiedzającym stałą wystawę przekrojowo prezentującą historię rodzimego wzornictwa. Kameralna przestrzeń nowo otwartej Galerii wymagała od jej kuratorek stanowczych decyzji. Obok ikon designu znalazły się także przedmioty dla swoich czasów nietypowe oraz prototypy, które nie trafiły do masowej produkcji. Całość wzbogacają materiały fotograficzne i fragmenty archiwalnych kronik filmowych.
Nowa galeria stała w MNW pozwala prześledzić zmiany sposobu myślenia o projektowaniu, ale też pokazuje jak bardzo było ono zależne od okoliczności dziejowych, w tym gospodarczych. Historia rozpoczyna się w ostatnich latach zaborów zdominowanych przez styl zakopiański. Międzywojnie reprezentują prace artystów Warsztatów Krakowskich oraz środowisk warszawskich, między innymi Spółdzielni Artystów „Ład”. Swoje miejsce mają także twórcy, którzy uczestniczyli w Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu w Paryżu w 1925 roku – Karol i Zofia Stryjeńscy oraz Antoni Kenar. Wzornictwo powojenne to między innymi projekty Władysława Strzemińskiego, Jana Kurzątkowskiego, Teresy Kruszewskiej i Barbary Hoff. Podróż przez dekady kończy się przykładami najlepszego współczesnego designu. Osobne miejsce mają na wystawie zagadnienia związane z projektowaniem przemysłowym, projektowaniem dla dzieci oraz etnoprojektowaniem.
Program wydarzeń towarzyszących otwarciu Galerii, obejmujący interaktywne warsztaty dla rodzin, spotkania i wykłady, ruszy w styczniu 2018 roku.
Galeria Wzornictwa Polskiego zawdzięcza powstanie Ośrodkowi Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie, który od 1978 roku gromadzi przejawy polskiego designu. Obecnie kolekcja ta liczy ponad 25 tysięcy obiektów, na które składają się realizacje i projekty mebli, szkieł i ceramiki, tkanin i odzieży, metaloplastyki, biżuterii, zabawek, przedmiotów gospodarstwa domowego oraz maszyn i urządzeń przemysłowych.
Zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy.