Od 9 listopada w Kordegardzie będą mogli Państwo obejrzeć wyjątkową wystawę. Po raz pierwszy w Polsce szerokiej publiczności zostanie zaprezentowana replika Enigmy. Ekspozycja powstała we współpracy Muzeum Historii Polski i Narodowego Centrum Kultury.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Nowatorska maszyna szyfrująca została opatentowana w Niemczech pod koniec I wojny światowej. Znaczące skomplikowanie mechanizmu szyfrowania umożliwiło wykorzystanie Enigmy w celach wojskowych. Jej kod wydawał się niemożliwy do złamania. W grudniu 1932 roku udało się to jednak kryptologom z Biura Szyfrów i trzem matematykom z Uniwersytetu Poznańskiego. Informacje zdobywane dzięki rozszyfrowaniu Enigmy miały ogromne znaczenie strategiczne. Według niektórych historyków, wpłynęły na wynik II wojny światowej.
W 2020 roku egzemplarz repliki Enigmy trafił do zbiorów Muzeum Historii Polski dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wraz z oryginalną maszyną używaną przez niemieckie siły lądowe, zostanie zaprezentowany w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury. W podcaście rozmawiamy z kuratorami wystawy – Grzegorzem Dumałą i Grzegorzem Rutkowskim.
Jak doszło do złamania kodu? Kto stworzył repliki Enigmy na potrzeby polskiego wywiadu? Czym różniły się one od oryginału i wreszcie – jakie znaczenie dla przebiegu całej wojny miało to wydarzenie? Zapraszamy do słuchania!
Fot. Niemiecka maszyna szyfrująca Enigma, Niemcy, 1931, Muzeum Historii Polski.
Enigma. Zagadka rozwiązana – transkrypcja podcastu