Piosenka prawdę ci powie II – Brygada Kryzys „Centrala”

W 1982 roku w nowo powstałym studiu wytwórni Tonpress na warszawskich Bielanach, Brygada Kryzys nagrała jeden z najważniejszych alternatywnych albumów ostatnich 40 lat. „Czarna Brygada” do dziś stanowi punkt odniesienia dla artystów, którzy w swojej twórczości nawiązują do nowej fali i post-punka. To z tej płyty pochodzi utwór przez wielu traktowany jako hymn zbuntowanej młodzieży lat 80. „Centrala”, bo o nią chodzi, doczekała się renesansu w bardzo smutnych okolicznościach. 3 czerwca 2018 roku w wyniku ciężkiego pobicia zmarł Robert Brylewski, współautor kultowego debiutu Brygady Kryzys. Dziś, w pierwszym odcinku nowej odsłony cyklu „Piosenka prawdę ci powie”, historię albumu, a także utworu „Centrala” przybliży Bartek Koziczyński – dziennikarz muzyczny związany z miesięcznikiem „Teraz Rock” i Polskim Radiem.

Zapraszamy do słuchania.

Po dłuższym czasie Audycje Kulturalne wracają do omawiania historii polskiej piosenki. Tym razem najważniejsze utwory ostatnich 40 lat omówi związany z „Teraz Rockiem” i Polskim Radiem – Bartek Koziczyński. Przypomnijmy: w na przełomie 2017 i 2018 roku wyemitowaliśmy dziewięć odcinków cyklu „Piosenka prawdę ci powie„. Okoliczności powstania i wpływ na popkulturę kilku ważnych utworów (m.in. Aya RL, Kultu, Lecha Janerki czy Maanamu) przybliżył wtedy słuchaczom Grzegorz Brzozowicz. Możecie posłuchać ich klikając TUTAJ.

Roberta Brylewskiego i jego twórczość wspominaliśmy również w naszej rozmowie z wydawcą legendarnego fanzinu „QQRYQ”, Piotrem „Pietią” Wierzbickim, dziennikarzem miesięcznika „Teraz Rock”, Bartkiem Koziczyńskim i redaktorem muzycznym Radia UWM FM, Michałem Napiórkowskim. Możecie posłuchać jej TUTAJ.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się do Newslettera