Piosenka prawdę ci powie II – Brygada Kryzys „Centrala”

Okładka albumu, na czarnym tle znajduje się biały kontur gwiazd pięcioramiennej, w jej środku jest listera: „K”. Na górze znajduje się napis: „Brygada Kryzys” stworzony z prostych kresek.

W 1982 roku w nowo powstałym studiu wytwórni Tonpress na warszawskich Bielanach, Brygada Kryzys nagrała jeden z najważniejszych alternatywnych albumów ostatnich 40 lat. „Czarna Brygada” do dziś stanowi punkt odniesienia dla artystów, którzy w swojej twórczości nawiązują do nowej fali i post-punka. To z tej płyty pochodzi utwór przez wielu traktowany jako hymn zbuntowanej młodzieży lat 80. „Centrala”, bo o nią chodzi, doczekała się renesansu w bardzo smutnych okolicznościach. 3 czerwca 2018 roku w wyniku ciężkiego pobicia zmarł Robert Brylewski, współautor kultowego debiutu Brygady Kryzys. Dziś, w pierwszym odcinku nowej odsłony cyklu „Piosenka prawdę ci powie”, historię albumu, a także utworu „Centrala” przybliży Bartek Koziczyński – dziennikarz muzyczny związany z miesięcznikiem „Teraz Rock” i Polskim Radiem.

Zapraszamy do słuchania.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Po dłuższym czasie Audycje Kulturalne wracają do omawiania historii polskiej piosenki. Tym razem najważniejsze utwory ostatnich 40 lat omówi związany z „Teraz Rockiem” i Polskim Radiem – Bartek Koziczyński. Przypomnijmy: w na przełomie 2017 i 2018 roku wyemitowaliśmy dziewięć odcinków cyklu „Piosenka prawdę ci powie„. Okoliczności powstania i wpływ na popkulturę kilku ważnych utworów (m.in. Aya RL, Kultu, Lecha Janerki czy Maanamu) przybliżył wtedy słuchaczom Grzegorz Brzozowicz. Możecie posłuchać ich klikając TUTAJ.

Roberta Brylewskiego i jego twórczość wspominaliśmy również w naszej rozmowie z wydawcą legendarnego fanzinu „QQRYQ”, Piotrem „Pietią” Wierzbickim, dziennikarzem miesięcznika „Teraz Rock”, Bartkiem Koziczyńskim i redaktorem muzycznym Radia UWM FM, Michałem Napiórkowskim. Możecie posłuchać jej TUTAJ.

Piosenka prawdę ci powie II – Brygada Kryzys „Centrala” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera