W odnowionej willi na warszawskiej Ochocie otwarta została Przestrzeń Muzyki Współczesnej Hashtag Lab. Jak zapewniają twórcy, jest to pierwsza i jedyna w Polsce scena dla muzyki nowej. W planach oprócz koncertów są także warsztaty, zajęcia edukacyjne a nawet… winylowe poranki.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Idea stworzenia Hashtag Labu wiąże się z zespołem muzycznym Hashtag Ensemble. Jest to kooperatywa zajmująca się tzw. muzyką nową założona przez flecistkę – Anię Karpowicz. „Muzyka nowa” nie jest określeniem precyzyjnym, ale z grubsza opisuje ono utwory komponowane współcześnie przez wykształconych muzyków, zawierające np. elementy muzyki klubowej czy elektronicznej. Do tej pory Artyści mogli koncertować niemal wyłącznie przy okazji festiwali. Od teraz mają stałą scenę.
Ania Karpowicz jest także pomysłodawczynią festiwalu WarszeMuzik, o którym możecie posłuchać w jednym z naszych podcastów.
Oprócz koncertów, na Barskiej 29 będzie można wziąć udział w warsztatach muzycznych, spotkaniach, odpocząć na patio, w którym znajduje się scena letnia lub spędzić czas w kawiarni.
Sporo emocji wzbudza też budynek, w którym działa Hashtag Lab. Willa przy ulicy Barskiej 29 od początku swojego istnienia związana była ze sztuką. Zaprojektował ją Antoni Moniuszko, krewny Stanisława, który wraz z żoną prowadził tam salon kulturalny. Bywali tam m.in. Władysław Hasior, Witold Lutosławski czy Krzysztof Penderecki.
O Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab opowiedzieli Lilianna Krych oraz Radosław Wójcik z Hashtag Ensemble.
Zdjęcia: Maciek Jaźwiecki, dzięki uprzejmości Hashtag Ensemble.
Barska 29: Dom-labirynt pełen dźwięków – transkrypcja podcastu