W kratkę. Wystawa w willi letniskowej Centralnego Muzeum Włókiennictwa


W wyjątkowej przestrzeni willi z początku XX wieku prezentowana jest wystawa, dla której punktem wyjścia stała się chusta robotnicza. Motyw obecnej na niej kratki zinterpretowali współcześni artyści i projektanci, którzy specjalnie na tę wystawę stworzyli nowe prace.

W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy z kuratorką ekspozycji – Magdaleną Kreis. Do jej stworzenia zainspirowały ją chusty robotnicze ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Od tych powszednich, zwyczajnych, anonimowych obiektów rozpoczyna się wystawa wchodząca w dialog z nietypową przestrzenią wystawienniczą. Tym samym, doświadczamy kontrastu między czasem pracy reprezentowanym przez motyw chusty, a czasem odpoczynku, kojarzącym się z sielankową przestrzenią willi.

Na ekspozycji zobaczą Państwo nie tylko oryginalne robotnicze chusty, ale także prace Iwony Chmielewskiej, Moniki Drożyńskiej, Pani Jurek, Magdaleny Karpińskiej i Kosmos Project. Wystawa jest dostępna na terenie skansenu w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi do 5 maja 2024 roku.

fot. HaWa

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera