Arkadia – świat idealny

O micie krainy wszelkiej szczęśliwości opowiada wystawa pt.” Arkadia” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zaprezentowano na niej bardzo różnorodne prace pochodzące z polskich i europejskich kolekcji muzealnych. Ta artystyczna opowieść rozpoczyna się w XVII wieku, a kończy we współczesności.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Błogie szczęście, wieczna młodość, wolność, swobodna erotyka i szczęśliwa miłość, a przede wszystkim wzorowa symbioza człowieka z naturą – to wyobrażenia życia i świata idealnego, które towarzyszą artystom od wieków aż po dziś dzień.

Arkadia, Raj, Eden – o wizjach i rozumieniu szczęścia przez artystów różnych epok rozmawiamy w Audycjach Kulturalnych z kuratorką ekspozycji – Agnieszką Rosales–Rodriguez.

Czym Arkadia była dla greckich poetów, czym dla francuskiej arystokracji, a czym dla Polaka, którego ojczyzna pod zaborami zniknęła z map świata? W kulturze europejskiej wyobrażenia arkadii to nie tylko piękna kraina zamieszkała przez pasterzy, nimfy i satyrów, ale również ziemiański dwór, czy obfitujące plonami słowiańskie pola. Ekspozycja „Arkadia” ukazuje, jak różne są ekspresje mitu arkadyjskiego począwszy od wczesnego renesansu aż po współczesność. Agnieszka Rosales–Rodriguez przeprowadza nas przez kolejne wątki wystawy, opowiadając o najważniejszych prezentowanych na niej dziełach, wśród których znalazły się obrazy Henryka Siemiradzkiego, Zofii Stryjeńskiej, Jacka Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego oraz wypożyczone z muzeów Paryża i Wiednia dzieła Claude’a Lorraina, Françoisa Bouchera, Jean-Baptiste Patera czy Camille Corot.

Wystawę wieńczą dzieła współczesnych artystów, prowokujące do refleksji nad destrukcyjnym wpływem człowieka na przyrodę i siebie samego.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

fot. Bartosz Bajerski / Muzeum Narodowe w Warszawie

Arkadia – świat idealny – transkrypcja podcastu

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera