Sportowy fotoreporter stulecia – Leszek Fidusiewicz

Relacjonował zmagania polskich sportowców na siedmiu olimpiadach i wielu mistrzostwach rozmaitych dyscyplin sportowych. Na swoich fotografiach, które przeszły do historii polskiego sportu, uwieczniał łzy szczęścia i gorycz porażki. Ukoronowaniem jego kariery i spełnieniem marzenia jest album „Leszek Fidusiewicz i przyjaciele”.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Zanim Fidusiewicz chwycił za aparat, uprawiał zawodowo lekkoatletykę, specjalizując się w wieloboju. Zdjęcia dokumentujące występy jego i jego brata, miały służyć jako materiał treningowy i dokumentacja. Choć Fidusiewicz występował w reprezentacji Polski, to – jak sam przyznał – „sukcesy sportowe były mniejsze niż oczekiwał”. Dlatego na stałe zajął się fotografią sportową.

Współpracował z warszawskim klubem Legia, był fotoreporterem w tygodniku „Sportowiec” oraz magazynie „Razem”. Nawiązał wieloletnią współpracę z Polskim oraz Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim, który w 2015 r. uhonorował go orderem, który odebrał z rąk Ireny Szewińskiej.

Na fotografiach wykonywanych przez Fidusiewicza, rzadko można zobaczyć klasyczne zdjęcia sportowców stojących na podium lub dekorowanych medalami. Częściej są to momenty skupienia przed startem, chwile ogromnego wysiłku w trakcie walki o zwycięstwo, radości po wygranej lub dramatu przegranej. Jego kadry są przemyślane, bo jak mówi: na niektóre czekał nawet kilkadziesiąt lat.

Album „Leszek Fidusiewicz i przyjaciele” to książkowe wydanie wystawy „Inspiracje”, którą Artysta zorganizował w 2004 r. z okazji otwarcia siedziby Centrum Olimpijskiego. Kilkudziesięciu artystów, a także byłych sportowców uprawiających różne dziedziny sztuki, zgodziło się wybrać jedną fotografię Fidusiewicza i wykonać jej interpretację. Powstały obrazy, grafiki, wycinanki, rzeźby, plakaty i instalacje artystyczne. W albumie każda praca jest opatrzona osobistym wspomnieniem i komentarzem Fidusiewicza.

W Audycjach Kulturalnych Leszek Fidusiewicz zgodził opowiedzieć się nie tylko o tej publikacji, ale także o swojej pracy, podejściu do fotografii, istocie fotografii sportowej oraz marzeniach dotyczących pracy zawodowej.

Zdjęcia: Narodowe Archiwum Cyfrowe i Wydawnictwo Bosz

Sportowy fotoreporter stulecia – Leszek Fidusiewicz – transkrypcja podcastu

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera