Ruszyła akcja Społecznego Opisywania Fotografii

Centrum Fotografii Muzeum Warszawy zaprasza do podzielenia się swoją wiedzą i indywidualną pamięcią o przeszłości. Na niderlandzkiej platformie Vele Handen udostępniono do opisania ponad 5 tys. skanów zdjęć z muzealnej kolekcji. Zaangażowanie społeczności ma pomóc w identyfikacji miejsc, postaci i wydarzeń utrwalonych na fotografiach Leonarda Jabrzemskiego, Alfreda Funkiewicza, Edwarda Hartwiga i Aliny Scholtz.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Kiedy w zeszłym roku pokazywaliśmy w muzeum wystawę Błysk, mat, kolor, to zdarzyło się, że na jednym ze zdjęć z otwarcia supermarketu ktoś odnalazł, rozpoznał sam siebie” – mówi w podcaście Karolina Puchała-Rojek. „To pozwala konfrontować nasze materiały wizualne z historiami konkretnych osób” – dodaje. Historyczka sztuki i fotografii zwraca uwagę na wartość wspomnień konkretnych osób oraz wiedzy pasjonatów.

Za opisane fotografie użytkownicy platformy będą otrzymywali punkty, wymienialne później na nagrody. Weryfikacją opisów zajmą się specjaliści ikonografii z Muzeum Warszawy, by w przyszłości umieścić je w internetowej bazie kolekcji. W akcji można wziąć udział do kwietnia 2024 roku. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy na ten temat.

Ruszyła akcja Społecznego Opisywania Fotografii – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera