Spuścizna artystyczna Wojciecha Jastrzębowskiego na pierwszej monograficznej wystawie artysty

Wojciech Jastrzębowski był artystą-projektantem tworzącym sztukę użytkową i grafikę, jednym z twórców polskiego art déco, kluczową postacią w historii warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, jej wieloletnim profesorem i rektorem. Pierwszą monograficzną wystawę prac artysty można oglądać w Pałacu Czapskich w Warszawie.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Gościem Audycji Kulturalnych była Joanna Kania, kuratorka wystawy, pt. „Projektant. Wojciech Jastrzębowski (1884 – 1963)”.

Bohaterka audycji opowiada o tym, jak ogromny wpływ na rozwój polskiego designu miał Wojciech Jastrzębowski. Artysta, łącząc inspiracje sztuką ludową z geometrycznymi ornamentami, stworzył styl będący istotnym składnikiem polskiej odmiany art déco.

Wojciech Jastrzębowski pochodził z rodziny polskich patriotów walczących w powstaniach. Sam również był żołnierzem Wojska Polskiego, legionistą oraz uczestnikiem wojny polsko-sowieckiej 1920 r. Patriotyczna historia miała odzwierciedlenie w jego projektach. Przykładem jest odznaka „Za Wierną Służbę”, która zyskała rangę symbolu I Brygady, czy projekty godła odrodzonej Polski, o których opowiada kuratorka.

Joanna Kania opisuje kilka najważniejszych prac artysty, które można zobaczyć na wystawie – meble pochodzące z obecnego Ministerstwa Edukacji i Nauki, witraże, fragmenty wnętrz sakralnych, monety, projekty zabawek, książek i dokumentów będących symbolem odrodzonego państwa.

W audycji rozmawiamy również o autorskim programie kształcenia profesora Jastrzębowskigo, który wpłynął na postawę twórczą kilku pokoleń absolwentów uczelni. Do dziś w ideach kształcenia i sztuce wzornictwa polskiego obecne jest echo myślenia artysty.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Spuścizna artystyczna Wojciecha Jastrzębowskiego na pierwszej monograficznej wystawie artysty – transkrypcja podcastu

 

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera