Kuba Więcek: „Hoshii jest odpowiedzią na to, kim jestem dzisiaj muzycznie”

„Cały ten projekt to próba wyjścia z mojej przeszłości” – mówi w podcaście Kuba Więcek. Stworzony przez niego kwartet jazzowy zaprezentował 30 listopada album „hoshii”, na którym jazz i alternatywa wkraczają w świat bitów do rapu.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Muzyka instrumentalna, którą nagrałem wcześniej, była już dla mnie trochę przestarzała” – przyznaje artysta w rozmowie z Martyną Matwiejuk. Po kilku albumach i licznych trasach koncertowych, Kuba Więcek zajął się produkcją muzyczną. Od tego czasu zdążył jednak zatęsknić za koncertami. Jego najnowszy projekt to rezultat ostatnich zainteresowań i tęsknot – „hoshii” w języku japońskim oznacza „pragnąć”.

Na podstawie bitów powstały utwory wykonywane przez kwartet. „Nigdy nie miały nut. Nie ma do tego partytur. Wszystkiego uczyliśmy się ze słuchu” – opowiada artysta, który do współpracy zaprosił Grzegorza Tarwida, Maxa Muchę i Miłosza Berdzika. Całość spaja tajemnicza istota pochodząca z planety o nazwie versus, oddalonej od Ziemi o kilka galaktyk.

W audycji Kuba Więcek opowiada o eksperymencie, jakim jest album hoshii, o nowych wyzwaniach wydawniczych i pomysłach narracyjnych, które towarzyszą muzyce. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

W podcaście usłyszą Państwo fragmenty utworów „synchronized spirits”, „zwycięstwo (victory)” i „human confusion” z płyty „hoshii” (kxntrst records, 2023). Koproducentem albumu jest Narodowe Centrum Kultury.

fot. Jakub Owczarek

Kuba Więcek „Hoshii jest odpowiedzią na to, kim jestem dzisiaj muzycznie” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera