Przestrzeń wspólna jest wartością. To motto Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, który rozpoczął swoją działalność 10. maja. Jednym z wydarzeń towarzyszących jego inauguracji była debata, której przysłuchiwały się Audycje.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki powstał w listopadzie 2017 roku. O jego utworzeniu zdecydował minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński. Misją jednostki ma być przede wszystkim budzenie społecznej świadomości architektoniczno-urbanistycznej, popularyzacja polskiej myśli architektonicznej i prowokowanie debaty o wartości przestrzeni wspólnych. – Przestrzeń wspólna jest wartością. Naszą wartością. I od nas wszystkich zależy, jak ona wygląda. Dopóki nie przyjmiemy na siebie poczucia odpowiedzialności za to jak wygląda mój dom i to co dookoła i jak on się komponuje z krajobrazem osiedla, w którym się znajduje, jak się komponuje z całym miastem, w którym jestem, będzie nam ciężko mówić o tym, że będziemy ją zmieniać. Najpierw musimy zmieniać podejście – mówi zastępca dyrektora NIAiU, Izabela Pastuszko.
Pierwszą debatę NIAiU zorganizował 11. maja, chcąc zebrać od przedstawicieli różnych środowisk odpowiedzi na pytanie, czym powinien się zajmować. A pomysłów było tyle, ile osób zgromadzonych na sali kina Muranów, bo o tematach związanych z miastem i przestrzenią mówi się coraz więcej. – Ta instytucja w tej chwili ma przed sobą bardzo wiele różnych możliwości. My się jej przyglądamy, oczywiście z uwagą, z nadzieją, że ten wysiłek będzie mądrze kontynuował pracę, która w Polsce zaczęła się nie dzisiaj. Wiele rzeczy już zostało zrobionych. W Polsce przez ostatnie kilka lat zrealizowano setki, może nawet tysiące projektów miejskich, które znacząco podniosły poziom dyskusji o mieście i poziom wiedzy środowisk pozaeksperckich o tym, czym miasto, architektura, urbanistyka są – mówi prezeska Fundacji Bęc Zmiana, Bogna Świątkowska. Dr. hab. Andrzej Szczerski wskazywał najpilniejsze zadania, które stoją przed Instytutem – Po pierwsze, stworzenie takiej naprawdę nowoczesnej, efektywnej platformy edukacyjnej, która zajmie się popularyzacją architektury na bardzo wysokim poziomie. (…) Druga sprawa to jest pewien bardzo konkretny problem, który trzeba rozstrzygnąć i to w bardzo szybkim czasie. Mianowicie stajemy teraz przed wielką szansą przez program Mieszkanie Plus, aby rozwinąć na wielką skalę budownictwo mieszkaniowe w Polsce. I trzeba się zastanowić nad jego standardami”.
Więcej o Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki dowiecie się z naszego podcastu.
Zapraszamy do słuchania.
Przestrzeń wspólna jest wartością – transkrypcja podcastu