„Pamięć teatru” czyli 185 lat polskiej fotografii teatralnej

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego uruchomił pierwszą w historii wirtualną wystawę fotograficzną opowiadającą historię polskiego teatru. O tym, jak zmieniała się technika i zainteresowania fotografów, można się przekonać, oglądając trzy części ekspozycji: od 1839 do 2024 r.

Ekspozycja „Pamięć teatru” pozwala przyjrzeć się ewolucji fotografii teatralnej w Polsce od jej początków do współczesności. Składa się ona z trzech części, które obejmują lata: 1839-1918, 1919-1989 oraz 1989-2024.

Wystawę tworzy 400 wyselekcjonowanych przez kuratorów fotografii, często po raz pierwszy prezentowanych publicznie i zestawionych obok siebie. Wszystkie one zachęcają do poszukiwań odpowiedzi na pytanie: jak fotografia zapamiętuje teatr? Jak jest jej rola: dokumentacyjna czy artystyczna?

O fotografii teatralnej w Audycjach Kulturalnych opowiadała Adrianna Gołębiewska.

O „Pamięci teatru” opowiedział Audycjom Kulturalnym Wojciech Nowicki, który jest kuratorem części poświęconej XX wiekowi (lata1919 -1989). Wśród wybranych przez niego fotografii możemy zobaczyć prace m.in. Wojciecha Plewińskiego czy Edwarda Hartwiga, którzy skupiali się nie tylko na scenie, ale z aparatem wybierali się też za kulisy, gdzie dokumentowali pracę techników i rzemieślników teatralnych.

Reportaże o pracy „na zapleczu kultury” zebrała Aleksandra Boćkowska.

Wystawę można oglądać pod adresem: https://pamiecteatru.pl/ od 5 grudnia 2024 r.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Instytutu Teatralnego.

Zdjęcie główne: fot. Natalia Kabanow – zdjęcie ze spektaklu Iwona, księżniczka Burgunda w reż. Adama Orzechowskiego Teatr Wybrzeże, Gdańsk 2024.

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera