„Intymność i zaufanie” – sekrety fotografii teatralnej

Za nami XVIII edycja Konkursu Fotografii Teatralnej, organizowanego przez Instytut Teatralny. To okazja by zastanowić się, co decyduje o tym, że zdjęcie teatralne przykuwa naszą uwagę? A także, jak zrobić fotografię, która odda charakter spektaklu jednocześnie nie zakłócając pracy artystów?

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W tym roku 110 fotografek i fotografów zgłosiło do konkursu aż 1300 zdjęć, z których jury wyłoniło prace zwycięskie oraz wyróżnienia. Prace powstawały przy realizacji spektakli w całej Polsce: w Gnieźnie, Kielcach, Warszawie czy Poznaniu.

Pandemiczna przerwa odcisnęła się także na pracy teatralnych fotografów. Więcej o wyzwaniach teatru związanych z pandemią dowiecie się tutaj.

Praca fotografa teatralnego pozostaje dla nas niemal niezauważalna – widzimy jej efekty w postaci zdjęć dokumentujących spektakl, nie wiemy jednak kiedy i w jakich warunkach powstają, a także jaką rolę w zespole teatralnym pełni fotograf.

Jedną z laureatek konkursu jest Adrianna Gołębiewska, która fotografowała spektakl „Zamek” w reż. Franciszka Szumińskiego w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Otrzymała nagrodę w kategorii „zestaw dokumentacyjny z przedstawienia”. Artystka zdecydowała się na serię czarno-białych fotografii. Jak sama mówi, w jej przypadku kluczową rolę odgrywała przynależność do zespołu oraz zaufanie, jakim obdarzyli ją twórcy spektaklu.

O czym jeszcze warto pamiętać, decydując się na wykonanie fotografii teatralnej? Co sprawia że zdjęcie jest wyjątkowe, podkreślające to, co dzieje się na scenie? Posłuchajcie rozmowy z Adrianną Gołębiewską.

fot. Anna Gołębiewska

„Intymność i zaufanie” – sekrety fotografii teatralnej – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera