Fenomen magazynu „Ty i Ja” w Domu Spotkań z Historią


„Okno na zachód” – tak mówiono o kultowym dziś czasopiśmie wydawanym w latach 60. i 70. Na tle konkurencyjnych tytułów zaskakiwał brakiem politycznych odniesień, oryginalną szatą graficzną oraz nietuzinkowymi artykułami. Współpraca z tytułem była dla twórców dużym wyróżnieniem: swój artykuł na temat spódnic mini i maxi opublikował w nim nawet Jarosław Iwaszkiewicz.

Pierwszy numer „Ty i Ja” pojawił się w kioskach w maju 1960 r. Miał aż 60 stron i kosztował 12 zł, co było ówcześnie sporą kwotą. Dla porównania, wiele gazet można było kupić za mniej niż złotówkę. Pismo przykuwało uwagę oryginalną okładką, a po otwarciu zaskakiwało rozmachem. Za oprawę wizualną odpowiedzialny był Roman Cieślewicz, który po wyjeździe z Polski, współpracował m.in. z Vogue i Elle.

Czytelniczki i Czytelnicy „Ty i ja” mogli poznać nowinki ze świata mody prosto z Paryża, przeczytać fragmenty książek angielskich, amerykańskich czy rosyjskich pisarzy, odkryć nowe przepisy kulinarne czy zainspirować się przy urządzaniu mieszkania. W trudnych czasach PRL-u magazyn prezentował styl życia europejskiej klasy średniej.

Tytuł zniknął nagle w 1973 r. i do dziś nie są znane powody jego likwidacji. Archiwalne numery mają dziś wartość kolekcjonerską i coraz trudniej jest trafić na ich ślad. Wystawie towarzyszy wydanie książki pt. „Ty i ja. Magazyn, grafika, zjawisko”.

W Audycjach Kulturalnych o wystawie opowiedziały jej kuratorki: Julia Libera oraz Agata Szydłowska.

Wystawę „Ty i Ja. Lajfstajlowy magazyn z Peerelu” można oglądać do 16 marca 2025 r. w Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Zdjęcia: DSH

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera