Do 19 maja Kordegarda prezentuje wystawę tkaniny artystycznej. W galerii można oglądać prace Wojciecha Sadleya oraz czworga artystów z pierwszego dyplomowego rocznika kierowanej przez niego Pracowni Tkaniny Eksperymentalnej warszawskiej ASP.
„Mimo istnienia przedwojennej tradycji gobeliniarstwa, po wojnie tradycyjna technika jakby zamiera. Pojawia się chęć podejmowania eksperymentów. Artyści, którzy biorą udział w pierwszej wystawie tkaniny w Lozannie [w 1962 roku – przyp. red.], tkają sami, własnoręcznie. Stąd ten brutalizm, wynikający z pewnych niedoborów” – mówi w podcaście Katarzyna Haber, kuratorka wystawy. Do wielkich artystów polskiej tkaniny artystycznej należy Wojciech Sadley. Jego prace zrewolucjonizowały wyobrażenie o tym, czym jest tkanina.
Na wystawie w Kordegardzie mogą Państwo zobaczyć dzieła z cyklu „Żądła” – organiczne formy wykonane z użyciem rogów, kłów, skóry i metalu. Po raz pierwszy publicznie prezentowane będą również „Ikony”, namalowane przez artystę na desce w latach 60. ubiegłego wieku. Obiektom autorstwa Wojciecha Sadleya towarzyszą prace jego uczniów – Bogusławy Jaroszewicz-Fogler, Zygmunta Łukasiewicza, Małgorzaty Martynowicz Laird oraz Anny Michniewicz. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy na temat ekspozycji.
Wystawie „Wojciech Sadley i uczniowie” towarzyszy katalog.
Fot. Wojciech Sadley, Żądło, technika własna, skóra, kieł morsa, lata 70.