Już od 30 lat odbywa się konkurs Dobry Wzór, mający na celu promowanie najlepiej zaprojektowanych polskich produktów i usług. O wyzwaniach i trendach współczesnego wzornictwa rozmawiamy w Katarzyną Puczyłowską z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego oraz z projektantem Maćkiem Sobczakiem.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Lata 90. w Polsce wiązały się z rozkwitem branży meblarskiej oraz branży wyposażenia wnętrz, co miało związek z ówczesnym „boomem mieszkaniowym” i transformacją ustrojową. Od tego czasu, rozwijające się technologie, nowe materiały oraz zmieniające się potrzeby znacząco wpłynęły na sektor wzornictwa przemysłowego. Dziś projektanci dbają o to, by ich produkty miały możliwie najmniej destrukcyjny wpływ na środowisko. Często rezygnują z opakowań i tworzą projekty wielofunkcyjne. Nie brakuje jednak nostalgii, która przejawia się w nawiązaniach do form słynnych projektów z historii polskiego dizajnu.
O pracy projektanta i zmianach, jakie zaszły na rynku przez ostatnie 30 lat, rozmawiamy przy okazji jubileuszowej edycji konkursu Dobry Wzór. Nabór zgłoszeń konkursowych został przedłużony do 14 września 2023 roku. Pokonkursowej wystawie będzie towarzyszyła w tym roku wystawa retrospektywna, prezentowana między 28 października a 10 grudnia w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego.
Historię polskiego wzornictwa przybliżamy w naszym cyklu „Dizajn w formie”. O wybranych projektach opowiada w dwunastu odcinkach dr Krystyna Łuczak-Surówka.
fot. Dobry Wzór 2022 – marka Brola & Bukowska Design Studio.
Dobry dizajn kształtuje gusta – transkrypcja podcastu