Rzeźby Camille Claudel i polskich rzeźbiarek w Muzeum Narodowym w Warszawie

„Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku” to najnowsza wystawa Muzeum Narodowego w Warszawie. Na ekspozycji prezentowanych jest blisko 120 prac i jest to największa do tej pory prezentacja sztuki XIX-wiecznych polskich artystek dłuta. Wystawa jest również pierwszą okazją do obejrzenia w Polsce prac Camille Claudel.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

O niezwykle trudnej drodze pionierek-rzeźbiarek opowiedziała Audycjom Kulturalnym kuratorka wystawy, dr Ewa Ziembińka.

Na ekspozycji możemy zobaczyć prace dwunastu artystek, które musiały pokonać wiele stereotypów, by wejść do świata rzeźby zarezerwowanego wyłącznie dla mężczyzn. Wśród nich znalazły się prace Toli Certowicz, założycielki pierwszej w Krakowie Szkoły Sztuk Pięknych dla Kobiet czy Heleny Skirmontowej, zesłanej na Syberię za udział w Powstaniu Styczniowym.

Polskie rzeźbiarki były popularnymi bohaterkami licznych artykułów ówczesnej prasy i choć odnosiły sukcesy na krajowych i międzynarodowych wystawach, a także realizowały zamówienia na rzeźby przeznaczone do przestrzeni publicznej, dziś pozostają zupełnie zapomniane. Artystki, które utorowały drogę całym pokoleniom kolejnych polskich rzeźbiarek nie zajmują należnego im miejsca w historii sztuki. Obecna wystawa w Muzeum Narodowym upomina się o ich pamięć.

Co kobiecie wolno było rzeźbić, a co stanowiło przekraczanie niedozwolonych dla rzeźbiarek granic? Ile trzeba było mieć odwagi, siły i determinacji by w XIX wieku zrzucić obyczajowy gorset?

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Joanna d’Arc fot. Zuzanna Sosnowska

Rzeźby Camille Claudel i polskich rzeźbiarek w Muzeum Narodowym w Warszawie – transkrypcja podcastu

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera