Maria Stangret: malarka, aktorka, pisarka, „pierwsza dama Cricot 2”

W krakowskiej Cricotece do 10 grudnia można oglądać wystawę poświęconą Marii Stangret – malarce, pisarce i jednej z najważniejszych aktorek teatru Tadeusza Kantora. Oprócz jej prac, znalazły się na niej osobiste przedmioty artystki.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Maria Stangret (1929-2020) była absolwentką malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Początkowo malowała w estetyce informelu, z czasem, dzięki wyjazdom do USA i Francji, zaczęła tworzyć konceptualne kompozycje, w których obraz „wychodził poza płótno”. Klasycznym przykładem tej techniki jest praca „Niebo z rynną”. Fascynowały i inspirowały ją wspomnienia z dzieciństwa i szkoły, zwłaszcza kartki, które wielokrotnie pojawiały się w jej twórczości. Podejmowała także literackie próby, choć o swoim pisarstwie mówiła, że zajmuje się nim w przerwach od ważniejszych zajęć.

Stangret występowała w większości przedstawień teatru Cricot 2, prowadzonego przez Tadeusza Kantora. Zawodową aktorką nie udało jej się zostać, nie zdała bowiem egzaminu do szkoły aktorskiej. Jej role były niezwykle wymagające. Budowała je m.in. dzięki ogromnemu zaufaniu do reżysera, Tadeusza Kantora, który prywatnie był jej mężem. Była także swego rodzaju mediatorką między jego wybuchowym charakterem a światem zewnętrznym.

Maria Stangret wielokrotnie powtarzała, że tworząc, musi skupić się wyłącznie na jednej ze sztuk. Oznaczało to, że w trakcie teatralnego tournée nie malowała, a kiedy tworzyła obrazy, nie pisała i nie występowała na scenie.

Prowadziła intensywne życie. Sporo podróżowała, otwierała wystawy w różnych częściach kraju i Europy, razem z Cricot 2 jeździła ze spektaklami. Wystawa „Maria Stangret – Gra w miejsca” to próba podążania jej śladami i odkrywania zmian w jej twórczości. Można na niej zobaczyć ustawione na specjalnych stojakach prace artystki, przedmioty z jej mieszkania przy ul. Spokojnej w Krakowie, a także z ich wspólnego domu w Huciskach.

O wystawie oraz twórczości artystki opowiedziała kuratorka, Magdalena Ujma.

Zdjęcia: Cricoteka / fot. Szymon Sokołowski.

Maria Stangret: malarka, aktorka, pisarka, „pierwsza dama Cricot 2” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera