„Międzyepokowe porozumienie”. Brunon Schulz i Lucas Cranach Starszy w Kordegardzie

Co może łączyć sztukę Bruno Schulza, prozaika, malarza i grafika tworzącego na przełomie XIX i XX w. oraz Lucasa Cranacha Starszego, przyjaciela Marcina Lutra, niemieckiego malarza i aptekarza? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w Kordegardzie na wystawie „Wenus. Schulz/Cranach”.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Choć zarówno Schulz jak i Cranach byli wybitnymi i wyróżniającymi się artystami swoich czasów, to nie da się ukryć, że dzieli ich właściwie wszystko. Epoki w których tworzyli, pochodzenie, religia czy styl.

Lucas Cranach Starszy (1472-1553) był jednym z czołowych przedstawicieli niemieckiego renesansu, a jego dzieła cieszyły się ogromnym powodzeniem i uznaniem. Z kolei Bruno Schulz (1892-1942), nazywany późnym ideowym spadkobiercą Cranacha, pochodził z zasymilowanej żydowskiej rodziny. Dziś głównie znany jest ze swojej literackiej twórczości, jednak dzieła plastyczne, były w jego dorobku równie ważne. Przedstawiał świat w sposób magiczny, fantastyczny i baśniowy.

Tym co łączy twórczość artystów jest śmiałość i charakterystyczny sposób przedstawiania kobiet. Na ich pracach, spoglądają na odbiorców w sposób niezwykle zmysłowy i delikatny, jednocześnie niepokojący i pełen wewnętrznej siły.

O podobieństwach w pracach Cranacha i Schulza oraz interpretacjach ich twórczości mówi w Audycjach Kulturalnych kuratorka wystawy, Katarzyna Haber.

Wystawę można oglądać do 28 sierpnia 2022.

Więcej o twórczości Brunona Schulza można dowiedzieć się słuchając rozmowy z Anną Kaszubą Dębską, autorką biografii artysty.

„Międzyepokowe porozumienie”. Brunon Schulz i Lucas Cranach Starszy w Kordegardzie – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera