„Projektujemy dla przyszłości” – mówi w podcaście Joanna Jurga, która wraz z Elżbietą Furmańską opowiada w Audycjach Kulturalnych o działalności Instytutu Wzornictwa Przemysłowego i dobrym dizajnie.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
IWP działa od ponad 70 lat, to najstarsza w Europie instytucja zajmująca się wzornictwem. Obok działalności badawczej, organizuje dwa ważne konkursy stworzone z myślą o projektantach. To „Dobry Wzór” i „Young DESIGN”. W audycji usłyszą Państwo o ich idei, a także wyzwaniach, jakie niesie współczesność.
„Przedmioty traktowaliśmy bardzo długo nawet nie jako sztukę użytkową, ale jako rzemiosło. Tak naprawdę dopiero od XVII, XVIII wieku zaczynamy znać projektantów elementów dekoracyjnych i wykończeniowych. Ci wzornicy do niedawna byli anonimowymi postaciami” – opowiada projektantka i wykładowczyni Joanna Jurga.
Na czym oparty jest dizajn przyszłości? Z czym mierzą się dziś projektanci? Zapraszamy do słuchania!
Wśród finalistów ubiegłorocznej odsłony konkursu „Dobry Wzór” znalazł się m.in. Katalog Wydawniczy NCK, a także książka „Architektura dwudziestolecia”, o której rozmawialiśmy z Heleną Postawką-Lech i Ryszardem Kajzerem.
Zachęcamy do odkrycia historii polskiego wzornictwa poprzez cykl podcastów „Dizajn w formie”, w którym dr Krystyna Łuczak-Surówka opowiada o wybranych przez siebie projektach.
O idei upcyclingu we wzornictwie rozmawialiśmy z dr Agnieszką Jacobson-Cielecką oraz Mateuszem Mioduszewskim, który stworzył ceramikę składającą się w 70% z popiołu.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
Dobre wzory i poszukiwanie alternatyw – rozmowa o wzornictwie – transkrypcja podcastu