Dobre wzory i poszukiwanie alternatyw – rozmowa o wzornictwie

„Projektujemy dla przyszłości” – mówi w podcaście Joanna Jurga, która wraz z Elżbietą Furmańską opowiada w Audycjach Kulturalnych o działalności Instytutu Wzornictwa Przemysłowego i dobrym dizajnie.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

IWP działa od ponad 70 lat, to najstarsza w Europie instytucja zajmująca się wzornictwem. Obok działalności badawczej, organizuje dwa ważne konkursy stworzone z myślą o projektantach. To „Dobry Wzór” i „Young DESIGN”. W audycji usłyszą Państwo o ich idei, a także wyzwaniach, jakie niesie współczesność.

„Przedmioty traktowaliśmy bardzo długo nawet nie jako sztukę użytkową, ale jako rzemiosło. Tak naprawdę dopiero od XVII, XVIII wieku zaczynamy znać projektantów elementów dekoracyjnych i wykończeniowych. Ci wzornicy do niedawna byli anonimowymi postaciami” – opowiada projektantka i wykładowczyni Joanna Jurga.

Na czym oparty jest dizajn przyszłości? Z czym mierzą się dziś projektanci? Zapraszamy do słuchania!

Wśród finalistów ubiegłorocznej odsłony konkursu „Dobry Wzór” znalazł się m.in. Katalog Wydawniczy NCK, a także książka „Architektura dwudziestolecia”, o której rozmawialiśmy z Heleną Postawką-Lech i Ryszardem Kajzerem.

Zachęcamy do odkrycia historii polskiego wzornictwa poprzez cykl podcastów „Dizajn w formie”, w którym dr Krystyna Łuczak-Surówka opowiada o wybranych przez siebie projektach.

O idei upcyclingu we wzornictwie rozmawialiśmy z dr Agnieszką Jacobson-Cielecką oraz Mateuszem Mioduszewskim, który stworzył ceramikę składającą się w 70% z popiołu.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Dobre wzory i poszukiwanie alternatyw – rozmowa o wzornictwie – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera