Upcycling – wzornictwo w duchu ekologii

Człowiek w brudnym fartuchu, wycina kształt w gliniastym rozwałkowanym materiale, za pomocą formy w kształcie sześcianu.

Wydawać by się mogło, że o ekologicznym projektowaniu słyszeliśmy już niemal wszystko. Czym jednak jest upcycling i w jaki sposób możemy wykorzystać odpady we wzornictwie? O tym usłyszą Państwo w najnowszym odcinku Audycji Kulturalnych. Zapraszamy do odsłuchu!

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Do rozmowy zaprosiliśmy dr Agnieszkę Jacobson-Cielecką, która wytłumaczyła znaczenie cieszącego się coraz większą popularnością zjawiska upcyclingu w kontekście projektowania, a także wskazała kierunki, w jakich w przyszłości może podążać design. 

O nowatorskim projekcie ceramiki stworzonej w 70% z popiołu opowiedział natomiast projektant Mateusz Mioduszewski. Jego praca łączy gospodarkę odpadami z nauką i nowoczesnym wzornictwem. Efekt tych działań mogą Państwo obejrzeć na zdjęciach, a my dodamy tylko, że zdobył on nagrodę specjalną podczas ostatniej edycji międzynarodowego konkursu „make me!”, przeznaczonego dla młodych projektantów.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronie: makeme.lodzdesign.com.

Fot. dzięki uprzejmości Mateusza Mioduszewskiego.

Upcycling – wzornictwo w duchu ekologii – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera