Wybrany utwór: Media dwudziestolecia – o rozwoju fotografii, radia, prasy i filmu
„To był czas owocny, twórczy, ale politycznie bardzo niespokojny” – mówi prof. Małgorzata Bogunia-Borowska, współautorka książki „Media dwudziestolecia”. O publikacji wydanej przez Narodowe Centrum Kultury rozmawiamy również z ilustratorem serii – prof. Ryszardem Kajzerem.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Czy wiedzieli Państwo, że pierwszą wystawę dagerotypii w Polsce zorganizowała kobieta? W audycji przedstawiamy początki rodzimej fotografii i radia. Kto jako pierwszy robił najlepsze selfie? Z jakiego powodu spikerzy radiowi otrzymywali dodatek ubraniowy? Które współczesne czasopisma kobiece mogą poszczycić się bogatą historią? Zapraszamy do słuchania o czasie wielkiej kultury słowa i dynamicznego rozwoju mediów.
Książka „Media dwudziestolecia” ukazała się jako trzecia część serii „20 lat XX wieku”, wydawanej przez Narodowe Centrum Kultury. Publikacja jest dostępna w księgarni Wydawnictwa NCK. O poprzednich tomach usłyszą Państwo w naszych podcastach:
Przez 75 lat artysta łączył w nich swoje codzienne doświadczenia z bogatym życiem duchowym. Uzupełniał je o prace malarskie i szkice, wklejane bilety i zdjęcia. Wątek dzienników jest podejmowany także w najnowszej publikacji poświęconej artyście pt. „Czapski – rówieśnik XX wieku”. Józef Czapski był malarzem kapistą, rysownikiem, eseistą i komentatorem… Czytaj dalej
Pisała sztuki teatralne, recenzje, felietony. Występowała publicznie, wspierała potrzebujących, zarządzała instytucjami związanymi z literaturą. Mimo to, biografia Ireny Gombrowicz przez lata pozostawała nieznana. Może się to zmienić za sprawą poświęconej jej książki – choć, jak przekonuje autorka, Irena Gombrowicz ceniła „życie w ukryciu”. Irena Gombrowicz przyszła na świat jako trzecie… Czytaj dalej
Dwadzieścia pięć lat od pierwszego wydania, na polskim rynku wydawniczym pojawiło się pierwsze tłumaczenie jednej z najważniejszych teorii amerykańskiego socjologa, Howarda S. Beckera. „Światy sztuki” są próbą spojrzenia na proces powstawania dzieła, będącego wypadkową pracy wielu zaangażowanych osób. Sztuka w ujęciu Beckera staje się efektem zbiorowej pracy, a nie jedynie indywidualnego… Czytaj dalej
Powieść Wojciecha Chmielewskiego pozwala na odkrycie stolicy sprzed 30 lat a także na rozważania dotyczące jej kształtu i rzeczywistości za… niemal 300 lat. Jedno pozostaje niezmienne – wielka miłość do miasta. Wojciech Chmielewski, znany przede wszystkim z krótkich form, zaprasza Czytelniczki i Czytelników do lektury powieści „Księżyc ma zapach Warszawy”. Czytaj dalej
Charyzmatyczne trio inspirujące się muzyką latynoamerykańską, zapisało się w historii polskiej sceny muzycznej jako zespół, który nikogo nie pozostawiał obojętnym. Podobnie jak kreacje i dopracowany w każdym detalu sceniczny wizerunek, którego pieczołowitość, wyprzedzała swoją epokę. Tercet Egzotyczny powstał w 1963 r. – przez kilka dekad działalności artyści nie tylko podzielili… Czytaj dalej
5 grudnia minęło 100 lat od śmierci Noblisty Władysława Stanisława Reymonta. Narodowe Centrum Kultury wydało zbiór esejów, które ukazują twórczość pisarza z perspektywy całego stulecia. W rozmowie Katarzyny Sanockiej o Reymoncie mniej znanym, opowiada jeden z eseistów – prof. IBL PAN, dr hab. Marek Pąkciński. Jak postrzegamy dziś teksty i… Czytaj dalej