Zainspirowani pomysłami naszych Słuchaczy, rozpoczynamy cykl podcastów poświęconych muzyce różnych regionów Polski! W tym odcinku rozmawiamy o kulturze muzycznej Kaszub, udowadniając, że sformułowanie „Cassubia non cantat” ma niewiele wspólnego z prawdą.
O tradycyjnej muzyce kaszubskiej opowiada dr hab. Witosława Frankowska. Kompozytorka i etnomuzykolog podkreśla stosunkowo późne pojawienie się opracowań dotyczących muzyki tego regionu. W rozmowie poruszamy też temat wykorzystywanych instrumentów i cech typowych dla dźwięków Kaszub.
Muzyka kaszubska to przede wszystkim śpiew. Choć do dziś znamy teksty niektórych dawnych pieśni, wiele utworów odeszło w zapomnienie. Poza tym, całe Kaszuby były różnorodne i bogate w lokalne zwyczaje muzyczne. Mówi o tym Marian Wiśniewski, od lat związany z Zespołem Pieśni i Tańca Krëbanë z Brus. W podcaście usłyszą Państwo również o zanikłym już śpiewie rybackim i nierozstrzygniętej kwestii hymnu Kaszubów.
Jeśli interesuje Państwa kultura kaszubska, zachęcamy do obejrzenia pierwszego odcinka drugiej serii cyklu „Przejrzysty Ojczysty”, realizowanego w ramach kampanii Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.
Na zdjęciu Zespół Pieśni i Tańca Krëbanë, fot. Gmina Brusy.