Gramy dla Białorusi!

 „Gramy dla Białorusi 2021” to koncert, który ma być wyrazem solidarności z pokojowymi i prodemokratycznymi dążeniami naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Czwartkowy występ to spotkanie polskich i białoruskich twórców. W rozmowie z Katarzyną Oklińską opowiadają o nim prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, które jest organizatorem wydarzenia oraz Adam Sztaba, kompozytor, pianista i dyrygent, który poprowadzi Orkiestrę Filharmonii Narodowej.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

25. marca 2021 r. o 20:15 w Filharmonii Narodowej wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej: Krystyna Prońko, Katarzyna Cerekwicka, Igor Herbut i Piotr Cugowski. Obok nich pojawią się artyści z Białorusi: grupa Naviband oraz chór Harmoń. Orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzą – wspomniany – Adam Sztaba i Zuzanna Falkowska, którzy wraz z Marcinem Mirowskim są odpowiedzialni są za aranżację i oprawę muzyczną wydarzenia.

Emisja koncertu jest zaplanowana w czwartek, 25. marca 2021 r., w Dniu Wolności Białorusi, na antenach TVP Kultura, TV Biełsat, TVP Polonia, TVP Wilno, radiowej Jedynki oraz na stronach Narodowego Centrum Kultury. Początek o 20:15.

Towarzysząca koncertowi akcja #lightforbelarus odbędzie się tego samego dnia. Polega na podświetlaniu budynków instytucji kultury i innych obiektów publicznych barwami biało-czerwono-białymi. Więcej o koncercie i akcji na stronie NCK.

W podcaście wykorzystaliśmy fragmenty utworów: grupy Lyapis Trubetskoy „Graj”, Jacka Kaczmarskiego „Mury” oraz Czesława Niemiena „Bema pamięci rapsod żałobny” i „Dziwny jest ten świat”.

Poniżej zdjęcie Wolhy Szukajły, której prace zawisły w Kordegardzie, Galerii Narodowego Centrum Kultury razem z fotografiami innych białoruskich fotoreporterów. O ekspozycji mogą Państwo posłuchać w podcaście „Białoruś: marsz wolności”.

Gramy dla Białorusi! – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Katarzyna Oklińska

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera