22 stycznia 1921 roku, dokładnie sto lat temu, urodził się Krzysztof Kamil Baczyński. Z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury wizerunek poety zaistniał w warszawskim krajobrazie w formie muralu, o którym rozmawiamy w tym odcinku Audycji Kulturalnych.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Krzysztof Kamil Baczyński marzył o studiach w Akademii Sztuk Pięknych, jednak pragnienie to przerwał wybuch wojny. Poeta zginął czwartego dnia Powstania Warszawskiego w wieku 23 lat. Po stu latach od narodzin ta wybitna postać nadal funkcjonuje w pamięci Polaków, a zwłaszcza w miejscu, które szczególnie wiąże się z jej życiorysem – w Warszawie.
„Syn tego miasta” – tak o Baczyńskim mówił w Audycjach Kulturalnych prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. Już od kilku lat instytucja prowadzi działania street artowe, poprzez które włącza się w obchody ważnych rocznic, inspiruje i zachęca do dialogu. Z okazji setnej rocznicy urodzin poety-Powstańca, przy ul. Solec 85 powstał mural przypominający o postaci tak ważnej dla historii Warszawy.
Rozmawiamy też z autorem projektu muralu – ilustratorem Bartoszem Kosowskim, który opowiada o kulisach jego powstania. Obok portretu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego artysta przywołał fragment wiersza „Spojrzenie” z 1943 roku. O wzrastającej popularności murali i sztuce ich tworzenia opowiada w audycji Zuza Olejniczak z Good Looking Studio, które było odpowiedzialne za wykonanie projektu.
Więcej o samym poecie usłyszą Państwo w naszym podcaście „Krzysztof Kamil Baczyński – poeta i żołnierz, a może żołnierz i poeta?”.
Fotografie dzięki uprzejmości Good Looking Studio.
Mural w setną rocznicę urodzin wielkiego poety – transkrypcja podcastu