„6 dni z życia kolonisty”, czyli komiks na podstawie kultowego programu kabaretowego

Kiedy w 1985 r. Bohdan Smoleń wcielił się w rolę krnąbrnego kolonisty, od razu podbił serca najmłodszych. Podszytego politycznymi aluzjami programu słuchali też dorośli. Niestety, materiał nie został ani razu zarejestrowany w formie wideo, więc do dyspozycji fanów było tylko nagranie dźwiękowe. Tej jesieni, nakładem wydawnictwa miejskiego Posnania ukazał się komiks na podstawie kolonijnej opowieści.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Krzysztof Deszczyński napisał „6 dni z życia kolonisty” po tym, gdy Bohdan Smoleń z powodu swojego występu podczas Festiwalu w Opolu ’84 r. dostał roczny zakaz pracy. Twórcy uznali, że cenzura przymknie oko na jego udział w przedsięwzięciu kierowanym do dzieci. Tak powstała historia o chłopcach spędzających wakacje na leśnej kolonii. Podczas gdy najmłodsi z wypiekami na twarzy słuchali opowieści o przygodach rówieśników, ich rodzice mogli odczytywać ukryte w programie polityczne aluzje.

Program przetrwał jedynie w formie audio – a fani, mimo upływu lat wciąż pamiętali słowa wypowiadane przez Bohdana Smolenia w roli kolonisty i szukali zapisu wideo całego występu. Ze względu na jego brak, powstał komiks. Tekst Krzysztofa Deszczyńskiego przeniósł na papier poznański grafik Max Skorwider.

Wydawnictwo zostało uzupełnione przedrukiem rękopisu tekstu, zdjęciami archiwalnymi oraz płytą z nagraniem oryginalnego występu.

O komiksie „6 dni z życia kolonisty” oraz upamiętnianiu Bohdana Smolenia, opowiedział w Audycjach Kulturalnych Narodowego Centrum Kultury przyjaciel artysty, autor tekstów i animator – Krzysztof Deszczyński.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Krzysztofa Deszczyńskiego.

„6 dni z życia kolonisty”, czyli komiks na podstawie kultowego programu kabaretowego – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera