W żywiole sztuki. Spacer po Łazienkach.

Jan Bogumił Plersch dekorował najważniejsze obiekty Łazienek Królewskich. Finezyjne malarstwo opowiada wiele historii. Odkrywa je wystawa zorganizowana z okazji 200. rocznicy urodzin artysty.

Dekoracje na dworach królewskich pełniły dwojaką funkcję. Po pierwsze miały olśniewać uprzywilejowanych gości, prezentować gust i świetność monarchy. Po drugie pozwalały w niebezpośredni sposób komunikować to, co władca chciał na swój temat przekazać. Propagandową funkcję sztuki wykorzystywał także Stanisław August, decydując o wyglądzie swojej letniej rezydencji. Tworzył dla niego Jan Bogumił Plersch.

Na karierę artystyczną młody Jan – jako syn „pierwszego rzeźbiarza” Augusta III, Johanna Georga Plerscha – był poniekąd skazany. Kiedy okazało się, że jest malarzem wybitnym, stał się nadwornym artystą wstępującego na tron Stanisława Augusta. Pracował na Zamku Królewskim, Ujazdowskim i przede wszystkim w letniej siedzibie króla – Łazienkach Królewskich. Dekorował wnętrza Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickim, w teatrze w Starej Oranżerii, Trebhauzie i Białym Domku.

Wystawa „W żywiole sztuki. Jan Bogumił Plersch – nadworny malarz króla Stanisława Augusta” ma formę spaceru po tych obiektach. Pozwala prześledzić style, którymi posługiwał się artysta i opowiada jak siebie i swoje reformy widział panujący monarcha. Ekspozycji towarzyszy program edukacyjny, obejmujący warsztaty rodzinne i interaktywną wystawę przygotowaną specjalnie dla dzieci. Można ją zwiedzać do 30 listopada.

Nas na spacer śladem dzieł Plerscha zabrała Izabella Zychowicz, zastępca dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie ds. muzealnych.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się do Newslettera