Książka „Znak” to dwujęzyczna publikacja, uzupełniona o rysunki oraz archiwalia, prezentująca najciekawsze osiągnięcia ukraińskiego projektowania znaków graficznych. To także podróż przez trudną historię Ukrainy i lata walki naszych sąsiadów o kulturową niezależność.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Autorki książki wydanej przez Karakter, Olha Hładun, Lija Bezsonowa, Rokas Sutkaitis, Kolektyw U,N,A, udowadniają, że przejawów kultury, w tym znaków graficznych, nie można analizować i interpretować bez uwzględnienia szerszego kontekstu polityczno-społecznego. Opisują go w swojej publikacji, przybliżając rozwój projektowania graficznego w swoim kraju. Początek datują na lata dwudzieste, a czasy największego rozkwitu na lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte.
Kierunek i styl rozwoju tej dziedziny nadaje charkowska szkoła projektowania graficznego – początek dało jej założone w 1921 Charkowskie Technikum Artystyczne. W Charkowie tworzyli najwybitniejsi ukraińscy projektanci, tacy jak Wołodymyr Pobiedin czy Jewhen Nadieżdin. Kryzys przyszedł wraz z latami 80., coraz powszechniejszymi technikami komputerowymi oraz globalną zmianą estetyki.
Autorki podkreślają, jak silnie oddziaływały na artystów i ich projekty naciski radzieckie. W trudnej historii, warunkach wojen, represji i migracji upatrują m.in. przyczyn braku archiwów dotyczących ukraińskich znaków graficznych. Książka napisana charakterystycznym, lekkim językiem, opisuje dokonania i historie projektantów, nie stawiając ich jednocześnie na piedestale.
Pomysłodawcą polskiego wydania książki „Znak” jest Rene Wawrzkiewicz, projektant i organizator wydarzeń designerskich, który w Audycjach Kulturalnych, opowiada o ukraińskich znakach graficznych.
O polskich projektantach znaków graficznych można dowiedzieć się więcej, słuchając w Audycjach Kulturalnych rozmowy o Andrzeju Zbrożku czy Karolu Śliwce.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Wydawnictwa Karakter.
„Znak”. Co wiemy o ukraińskich znakach graficznych – transkrypcja podcastu