„Przed nostalgią świetlana przyszłość”. Popkultura lat 80. i 90. w książce Dariusza Piechoty

Publikacja „Na fali nostalgii. Lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte w najnowszej kulturze i literaturze popularnej” to nie tylko analiza powodów, dla których tak chętnie i często odświeżamy przykłady kultury z dwóch ostatnich dekad XX wieku, ale także kilkanaście szkiców na temat konkretnych przykładów: seriali, miejsc, książek czy… Madonny i Taylor Swift.

Transkrypcja do pobrania pod tekstem poniżej.

Przejawy tytułowej nostalgii towarzyszą nam na wielu płaszczyznach. To seriale, które cofają się w czasie lub nawiązują do legendarnych pierwowzorów, muzyka, która przypomina sobie o pozornie fałszywych nutach sprzed lat, a nawet moda – spodnie dzwony czy tzw. szybkie okulary bez trudu wypatrzymy na ulicach.

Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy? Czy w przeszłości szukamy poczucia bezpieczeństwa o które dziś tak trudno, czy raczej – dzisiejszą kulturę stać tylko na wtórność? Do lat 80. i 90. nawiązują też pisarze konkretnego pokolenia: Jakub Żulczyk, Agata Wilk, Sylwia Chutnik czy Michał Witkowski, dla których podróż w czasie to powrót do, z reguły, sielskich czasów dorastania.

Książka „Na fali nostalgii…”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Universitas nie jest jedynie zbiorem przykładów. Odcina się od popularnej retromanii i zafiksowania na wspominaniu retroobiektów. Autor poszukuje powiązań między regułami rządzącymi popkulturą, a towarzyszącą nam rzeczywistością polityczno-społeczną.

W Audycjach Kulturalnych o książce i tytułowej „fali nostalgii” opowiada autor – dr Dariusz Piechota z Uniwersytetu w Białymstoku.

O stołecznej architekturze lat 90. obecnej w przestrzeni miasta do dzisiaj, mogą Państwo posłuchać w rozmowie z Aleksandrą Stępień-Dąbrowską, autorką książki „Jakby luksusowo”.

„Przed nostalgią świetlana przyszłość”. Popkultura lat 80. i 90. w książce Dariusza Piechoty – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera