Do 14 listopada w Królikarni trwa pierwsza wystawa w pełni prezentująca malarstwo Xawerego Dunikowskiego. Dotąd obrazy artysty pozostawały zazwyczaj w cieniu jego twórczości rzeźbiarskiej.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
„Gdybym nie umiał malować, nie umiałbym też rzeźbić” – mawiał Dunikowski. Choć przeszedł do historii jako znakomity rzeźbiarz, jego malarski dorobek zasługuje na nie mniejszą uwagę. Dzięki ekspozycji „Xawery Dunikowski. Malarstwo” możemy prześledzić ewolucję tematyki i stylu płócien artysty.
W dźwiękową podróż po wystawie zabiera nas dr Ewa Ziembińska. W podcaście poznają Państwo dramatyczną historię jednego z autoportretów „rzeźbiarza, który malował”. To właśnie malarstwo stało się środkiem wyrazu, za pomocą którego artysta rozliczał się z traumatyczną przeszłością obozową. Malował też rośliny, którym przydawał ludzkie cechy, ujmując w ten sposób metaforycznie człowieczą naturę. Pod koniec lat 50. XX wieku powrócił także do rozważań nad miejscem człowieka w kosmosie.
Na wystawie w Królikarni zgromadzono ponad 50 prac malarskich, z których większość pochodzi z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Ekspozycja pozostaje otwarta dla zwiedzających do 14 listopada 2021 roku.
Fot. Zuzanna Sosnowska, Muzeum Narodowe w Warszawie.