Xawery Dunikowski. Malarstwo

Do 14 listopada w Królikarni trwa pierwsza wystawa w pełni prezentująca malarstwo Xawerego Dunikowskiego. Dotąd obrazy artysty pozostawały zazwyczaj w cieniu jego twórczości rzeźbiarskiej.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Gdybym nie umiał malować, nie umiałbym też rzeźbić” – mawiał Dunikowski. Choć przeszedł do historii jako znakomity rzeźbiarz, jego malarski dorobek zasługuje na nie mniejszą uwagę. Dzięki ekspozycji „Xawery Dunikowski. Malarstwo” możemy prześledzić ewolucję tematyki i stylu płócien artysty.

W dźwiękową podróż po wystawie zabiera nas dr Ewa Ziembińska. W podcaście poznają Państwo dramatyczną historię jednego z autoportretów „rzeźbiarza, który malował”. To właśnie malarstwo stało się środkiem wyrazu, za pomocą którego artysta rozliczał się z traumatyczną przeszłością obozową. Malował też rośliny, którym przydawał ludzkie cechy, ujmując w ten sposób metaforycznie człowieczą naturę. Pod koniec lat 50. XX wieku powrócił także do rozważań nad miejscem człowieka w kosmosie.

Na wystawie w Królikarni zgromadzono ponad 50 prac malarskich, z których większość pochodzi z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Ekspozycja pozostaje otwarta dla zwiedzających do 14 listopada 2021 roku.

Fot. Zuzanna Sosnowska, Muzeum Narodowe w Warszawie.

Xawery Dunikowski. Malarstwo – transkrypcja podcastu

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera