Historia polskiego wzornictwa w animacji

KO-LEKCJE to projekt stworzony, by edukować o polskiej sztuce użytkowej. Choć galerie pozostają zamknięte, możemy poznawać historię designu w alternatywnej formie. W tym przypadku jest nią seria filmów animowanych, o których rozmawiamy w Audycjach Kulturalnych.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Pobyt Stanisława Witkiewicza w Zakopanem pod koniec XIX wieku zaowocował powstaniem stylu zakopiańskiego – to wtedy rozpoczęła się historia polskiego wzornictwa. Dążenia do niepodległości inspirowały kolejnych twórców do sięgania po tradycyjne, ludowe elementy, które zostały przeniesione na obiekty użytkowe. Z czasem jednak wśród artystów rozwinęły się ruchy awangardowe, a wzornictwo skierowało się ku funkcjonalności.

Początki polskiej sztuki stosowanej przedstawiają KO-LEKCJE, czyli trzy krótkie filmy animowane. Dzięki nim odkryją Państwo nie tylko podstawowe fakty dotyczące rozwoju wzornictwa, ale i gospodarczo-kulturowy kontekst jego zmian. O projekcie, dofinansowanym ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”, opowiadają nam jego twórczynie – Kaja Nosal i Anna Wręga z ONTO Studio.

KO-LEKCJE mogą Państwo obejrzeć tutaj.

Zachęcamy również do wysłuchania naszego podcastu o Galerii Wzornictwa Polskiego w warszawskim Muzeum Narodowym.

W audycji wykorzystaliśmy fragmenty odcinka cyklu KO-LEKCJE, poświęconego pierwszym polskim „designerom”.

Historia polskiego wzornictwa w animacji – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera