Na ekspozycję pt. „Ach jak przyjemnie… – Turystyka uzdrowiskowa i wypoczynek na pocztówkach XIX i XX wieku” składa się ponad 100 oryginalnych kart pocztowych, będących świadectwem tego, jak i gdzie niegdyś wypoczywali nasi rodacy. Wystawie towarzyszy wakacyjna ścieżka dźwiękowa: oprócz szumu fal i śpiewu ptaków można usłyszeć słynną piosenkę w wykonaniu Heleny Grossówny.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
W XIX i XX wieku pocztówki wysyłano głównie z uzdrowisk i kurortów, takich jak Zakopane, Krynica czy Kudowa. Nie były jednak dostępne dla wszystkich: w trakcie wypoczynku można tam było spotkać między innymi artystów czy polityków.
Pocztówki świadczą także o zachodzących na przestrzeni lat zmianach w życiu społecznym. Oglądając je, można bez problemu zaobserwować, jakie metamorfozy przechodziła moda plażowa, sposoby, w jakie wypoczywano czy zasady rządzące letniskami i uzdrowiskami. Warto zwrócić uwagę na ich drugą stronę i wypisane tam słowa pozdrowień czy próśb. Wbrew pozorom, słynny zwrot „kochane pieniążki przyślijcie rodzice” używany był już wiele lat temu.
To nie pierwszy raz, kiedy w Audycjach Kulturalnych zajmujemy się wakacjami: z Anną Lisiecką rozmawialiśmy o książce „Wakacje 1939”, z kolei Marcin Wojdak opowiadał o architekturze PRL-owskich ośrodków wypoczynkowych.
Poza pocztówkami, klimat wypoczynku i wczasów, pomagają poczuć eksponaty wypożyczone m.in. z Muzeum Sopotu: to kufry, kosze plażowe czy akcesoria, które przed laty były niezbędne do odpoczywania nad morzem.
O wystawie w Audycjach Kulturalnych opowiada dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki – Sławomir Majcher.
W podcaście słychać piosenkę „Ach jak przyjemnie” w wykonaniu Heleny Grossówny z 1938 r. oraz Ireny Santor z 1966 r.
Zdjęcia dzięki uprzejmości MSiT.