W galerii „Dziedzictwo” Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN prezentowanych jest 35 prac polsko-żydowskiej malarki Hel Enri. Helena Berlewi, bo tak naprawdę nazywała się artystka, namalowała swój pierwszy obraz w wieku 79 lat.
Helena Berlewi (1873 – 1976) pochodziła z tradycyjnej żydowskiej rodziny. W latach 20., jako wdowa, wyjechała do Francji. Kilkadziesiąt lat życia poświęciła prowadzeniu domu i wychowywaniu dzieci. Jej najstarszym synem był Henryk Berlewi – pionier malarskiej awangardy. To on odkrył i wypromował twórczość Hel Enri, która pierwszą pracę stworzyła w bardzo dojrzałym wieku.
„Piszemy o niej jako o artystce nieprofesjonalnej, ale trudno ją tak klasyfikować, dlatego że ona całe życie spędziła u boku Henryka, chodząc na wystawy, towarzysząc Henrykowie w rozmowach intelektualnych. Tworzyła część tego środowiska, to w ich domu często spotykali się artyści” – usłyszą Państwo w naszej rozmowie z Magdaleną Furmanik-Kowalską i Tamarą Sztymą. Co wiemy o życiu Hel Enri? Jaka jest relacja między jej twórczością, a twórczością Henryka Berlewiego? O tym usłyszą Państwo w podcaście.
Prace ze zbiorów Wejman Gallery można oglądać na wystawie „Bio-faktura” w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN do 16 września 2024 roku.
Grafika: Hel Enri (1873 – 1976), Kompozycja abstrakcyjna, 1966, akwarela na papierze, 23,5 x 31,3 cm. Fot. Archiwum Wejman Gallery / Fundacja Art & Modern.