KaeReL o „Łaumie”, „Kościsku” i „Turbolechitach”

Kiedy „Kościsko” zdobyło Nagrodę im. Ferdynanda Wspaniałego dla Najlepszej Polskiej Książki dla Dzieci 2016, stało się jasne, że w ostatnich latach sporo zmieniło się w krajowym komiksie. Po bardzo długiej przerwie, na rynku pojawiły się ciekawe pozycje dla młodszych odbiorców, a jurorzy konkursowi gotowi byli zestawić historie obrazkowe z literaturą.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Autor „Kościska”, KaeRel, czyli Karol Kalinowski, tworzył komiksy dla kultowego magazynu „Produkt”, wydawanego na przełomie XX i XXI wieku. Uznanie i rozgłos przyniosła mu „Łauma”, komiks oparty na wierzeniach Jaćwingów. „Łaumę” doceniło nie tylko środowisko komiksowe – była wystawiana na deskach teatralnych, powstaje także jej adaptacja filmowa. Kolejne było wspomniane już „Kościsko” z nagrodą dla najlepszej książki dla dzieci i ostatnie wydawnictwa zeszytowe, kierowane już do starszych odbiorców – „Furkot” i „Turbolechici”.

Z Karolem spotkałam się w listopadzie, podczas trzeciej edycji warszawskiego festiwalu „Niech żyje komiks!”. Rozmawialiśmy oczywiście o komiksach, ale też o słowiańskiej mitologii i o tym czy jest już tak dobrze, jak powinno być.

.KaeReL o „Łaumie”, „Kościsku” i „Turbolechitach” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera