„W oczach Zachodu” Conrada na teatralnych deskach

w oczach zachodu

Spektakl W oczach Zachodu Conrada, wystawiany w warszawskim Teatrze Polskim, jest reżyserowany przez wybitnego adaptatora i reżysera prozy, Janusza Opryńskiego.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Joseph Conrad napisał swoją rosyjską powieść na emigracji, na którą zdecydował się w czasach, gdy jego rodzinne ziemie były pod zaborem rosyjskim. Powieść napisana w 1911 w języku angielskim została wydana w Polsce w roku 1925, ale po drugiej wojnie światowej książka była w Polsce zakazana jako dzieło antyrosyjskie i antyrewolucyjne. W Teatrze Polskim w Warszawie wybitny adaptator arcydzieł prozy, Janusz Opryński, proponuje nowe spojrzenie na powieść Conrada sprzed ponad stu lat (premiera 8. czerwca 2018).

W dzisiejszej audycji twórcy premierowego spektaklu – aktorzy: Katarzyna Herman, Szymon Kuśmider, Łukasz Lewandowski oraz reżyser Janusz Opryński – opowiadają o ich odczytywaniu losów Kiryła Sidorowicza Razumowa – studenta filozofii, który przez przypadek wciągnięty zostaje w świat polityki.

W oczach Zachodu jest kolejnym reżyserskim spotkaniem z mentalnością wschodniej Europy. W rozmowie reżyser ukazuje konteksty w jakich na nowo czytał słynną rosyjską powieść Conrada, przywołuje analizy Zdzisława Najdera, Marii Dąbrowskiej, Herlinga Grudzińskiego oraz powieści Alberta Camus i Fiodora Dostojewskiego. To jedna z jego metod wystawiania na scenie literatury, która wytrąca nas z poczucia pewności siebie.

Janusz Opryński (ur. 1953) – reżyser ceniony i wielokrotnie nagradzany reżyser teatrlny, współtwórca alternatywnego Teatru Provisorium.

W ostatnich latach wyreżyserował (we własnej adaptacji) m.in.:

  • Ferdydurke 1998
  • Do piachu 2003
  • Trans-atlantyk 2004
  • Bracia Karamazow 2011
  • Lód 2013
  • Łaskawe 2016

Na zdjęciu: Katarzyna Herman (Sofia Antonowna) i Szymon Kuśmider (Narrator), fot. Katarzyna Chmura Cegiekowska.

„W oczach Zachodu” Conrada na teatralnych deskach – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera