„Virtus et fraternitas”. Sylwetki bohaterów przed galerią Kordegarda

Do 5 lipca na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie można oglądać wystawę, która przybliża sylwetki 23 osób odznaczonych w tym roku medalem „Virtus et fraternitas”. Jest przyznawany za pomoc polskim obywatelom podczas wojen i prześladowań, a także za pielęgnowanie pamięci o polskich ofiarach totalitaryzmu.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Medal „Virtus et fraternitas” jest przyznawany przez Prezydenta RP na wniosek Dyrektora Instytutu Pileckiego. Do tej pory uhonorowanych zostało 46 osób z 13 państw, z niemal wszystkich kontynentów. To osoby, które mimo swojej odwagi do tej pory pozostawały w cieniu.

Dziś, dzięki współpracy Instytutu Pileckiego i Kordegardy, oglądając wystawę możemy poznać historię ich bohaterstwa. Wśród nich są zarówno dyplomaci, politycy czy osoby duchowne, jak i artyści, dziennikarze czy działacze społeczni.

Wystawa nabiera szczególnego charakteru z powodu trwającej rosyjskiej agresji w Ukrainie. Wartości, jakie reprezentują bohaterowie wystawy okazują się dziś niezwykle aktualne. Najwięcej medali spośród przyznanych do tej pory otrzymali właśnie obywatele Ukrainy.

O wystawie w Audycjach Kulturalnych opowiada jej współkurator i kierownik archiwum Instytutu Pileckiego, Krzysztof Wiśniewski.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Kordegardy.

„Virtus et fraternitas”. Sylwetki bohaterów przed galerią Kordegarda – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera