Do 5 lipca na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie można oglądać wystawę, która przybliża sylwetki 23 osób odznaczonych w tym roku medalem „Virtus et fraternitas”. Jest przyznawany za pomoc polskim obywatelom podczas wojen i prześladowań, a także za pielęgnowanie pamięci o polskich ofiarach totalitaryzmu.
Medal „Virtus et fraternitas” jest przyznawany przez Prezydenta RP na wniosek Dyrektora Instytutu Pileckiego. Do tej pory uhonorowanych zostało 46 osób z 13 państw, z niemal wszystkich kontynentów. To osoby, które mimo swojej odwagi do tej pory pozostawały w cieniu.
Dziś, dzięki współpracy Instytutu Pileckiego i Kordegardy, oglądając wystawę możemy poznać historię ich bohaterstwa. Wśród nich są zarówno dyplomaci, politycy czy osoby duchowne, jak i artyści, dziennikarze czy działacze społeczni.
Wystawa nabiera szczególnego charakteru z powodu trwającej rosyjskiej agresji w Ukrainie. Wartości, jakie reprezentują bohaterowie wystawy okazują się dziś niezwykle aktualne. Najwięcej medali spośród przyznanych do tej pory otrzymali właśnie obywatele Ukrainy.
O wystawie w Audycjach Kulturalnych opowiada jej współkurator i kierownik archiwum Instytutu Pileckiego, Krzysztof Wiśniewski.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Kordegardy.